Köszöntelek weboldalunkon!

Hegedűs Csilla vagyok, férjemmel együtt  a Pearl Eyed Bears havanese kennel tulajdonosai vagyunk. Debrecenben élünk Havanese kutyáim és gyermekeim társaságában. Az állatok iránti szeretetünk gyerekkorunk óta elkisér. Gyermekünk vágyott egy kistestű bohókás kutyusra ezért választottuk a Havaneset. Temperamentuma és természete roppant megnyerő: bújós, játékos és elegáns kutyácska. A havanese nem hullajtja a szőrét, hypoallergén és szagtalan, minden korosztály számára ideális társ. Minden nálunk született kiskutya regisztrálva van. 2003 óta FCI és MEOESZ tagjai  és alapító tagjai vagyunk az Ázsiai és Törpekutyák Egyesűletének /ÁBE/. Tenyésztési programunkban ragaszkodunk a szigorú egészségügyi vizsgálati követelményekhez célunk, hogy a fajtát egészséges kutyák képviseljék a standardnak megfelelően. Több Champion kutyával büszkélkedhetünk. Igyekszünk a legjobb tudásunk szerint, mindent megadni imádott kedvenceineknek akik családtagként élnek velünk.  

Fedeztetéseinkből  próbálunk a legjobb adottságú és küllemű kiskutyákat kitenyészteni, akik mind a standardban foglaltaknak, mind a fajtaleírásnak egyaránt megfelelnek. Kölykeinket következetesen,szuperprémium tápot etetve nevelem jól szocializáltan és egészségesen adom át őket új tulajdonosaiknak, akiknél várhatóan teljes és hosszú életet élhetnek.

Csak megbízható, jól leinformálható személyeknek adunk kiskutyát, akik ismerve az adott fajta igényeit, ki is tudják azokat elégíteni!.Törzskönyv nélküli kiskutya nincs nálam!

           A törzskönyv a kutya személyi igazolványa és születési anyakönyvi kivonata. 

Hobby célra vásárolt kölykeinkre ivartalanítási kötelesség vonatkozik, ez alól nincs vagy csak nagyon ritka esetekben van kivétel.

Viták egész sorát indítja el a „kell-e törzskönyv”, vagy „nem kell törzskönyv” kérdés. Pedig ezen nem lehet vitázni. Egy              tenyésztőnek természetes és teljesen magától értetődő hogy egy kiskutyához ad törzskönyvet, ám az, aki nem ad, nem          tekinthető tenyésztőnek.

Ha tetszenek Önnek kutyusaink, kiskutya vásárláson töri a fejét vagy bármilyen egyéb kérdése akadna fajtáinkkal kapcsolatosan, bátran keressen meg elérhetőségiemen ill személyesen, minden kérdésre szívesen válaszolok!  

HOGYAN VÁLASSZUNK KISKUTYÁT

                                                                                            

                                                

           Hogyan válasszuk ki a hozzánk illő kutyafajtát?

Ha már az elhatározásunk, hogy kutyát szeretnénk, megvan, csak azt kell eldöntenünk, milyen fajtájú is legyen a kis jövevény és honnan szerezzük be. A választás nem egyszerű, mert minden kiskutya édes, aranyos és sok örömet okoz – egy ideig. Aztán egyre több a gond vele, főleg, ha valamit nem jól csináltunk, és ez sokszor a rossz választáson alapul.

Az alábbiakban figyelmükbe ajánlunk néhány fontos intelmet a leendő tulajdonosoknak:

Egyáltalán ne vegyünk kutyát, ha:

1. valamelyik családtag nem ért egyet a kutyavásárlással vagy egyértelműen elutasítja az ötletet: ebből lesznek az “Én megmondtam…” típusú konfliktusok.

2. nem tudunk elég időt szánni a nevelésére, vagy megkötve tartanánk, mert ez nem élet egyik kutyának sem.

3. nem biztos, hogy tudjuk fedezni az etetés, orvosi ellátás, esetleg ivartalanítás költségeit.

4. allergiás beteg van a családban. Még a kopasz kutyafajták is kiválthatnak súlyos allergiás reakciót.

5. a kutya eladója nem bizonyítja nekünk oltási könyvvel, hogy a kutya oltva és féregtelenítve van.

6. az állat láthatóan beteg.

7. ha nem ismerjük a kutya fajtáját, vagy nem tudjuk hogy nagyjából milyen és mekkora lesz felnőttként.

8. ajándékba szeretnénk adni valakinek, aki erről nem tud, és nem tud erre felkészülni.

9. nem akarjuk, hogy élete végéig velünk legyen (kivéve az ideiglenes befogadást).

Ne vegyünk kutyát, inkább fogadjunk örökbe, ha

1. nincsen elég pénzünk, hogy megbízható tenyésztőtől vegyünk törzskönyvezett kiskutyát. Ne biztosítsuk a felelőtlen szaporítók megélhetését! Főleg ne vegyünk ez által egy hatalmas anyagi terhet magunkra a szaporítótól származó állandóan beteges kutya kezeltetésével.

Sajnos szép számmal vannak fajtatiszta kutyusok is a menhelyeken. És így megmenthetünk egy életet.

2. nem ragaszkodunk hozzá, hogy fajtatiszta legyen. Egy-egy menhelyen több száz aranyos kutyus várja új, szerető gazdiját.

3. segíteni akarunk egy ártatlan kutyuson, hogy jobb élete legyen.

Ne vegyünk kiskutyát, ha

1. nem megoldható, hogy amíg kicsi, valaki mindig vele legyen, legalább napi 18-20 órán át.

2. nem érezzük magunkat elég türelmesnek a neveléséhez.

3. ezzel csak gyermekünknek szeretnénk örömet okozni, mert a kötelességek és a felelősség mindenképpen ránk hárul majd, tehát a MI KUTYÁNK lesz, ha mi akartuk, ha nem!

4. bérházban lakunk és nem tudjuk biztosítani a napi többszöri sétát.

5. ha előreláthatólag csak maradékkal akarjuk etetni, mert a kiskutya egészséges fejlődéséhez ez nagyon, nagyon kevés.Ne vegyünk társasági kutyát

1. ha nem lehet a családdal, hiszen mint a neve is mutatja társasági lény.

2. ha nem tudunk neki sok mozgást, játékot, és sok-sok szeretetet biztosítani.

3. ha azt várjuk, hogy bizalmatlan legyen az idegenekkel. Ez egyébként súlyos viselkedészavarnak számít náluk.

4. ha az udvaron, mosókonyhában vagy olyan helyen akarjuk tartani, ahol nem velünk van együtt.

 

 

Bichon havanese fajta leirás:

A Havannai pincs egy arányos testfelépítésű kutya, aki a pincsek közül a legnagyobb, de még így is apró eb.

Feje  enyhén széles, ék alakú, koponyája lapos, kissé domború, sötétbarna, ovális, mélyen ülő szemeit szőre teljesen eltakarja, fülét is sűrű szőr borítja, lelogó és fejéhez simuló, kissé megemelve tartja a koponyájától. Ollós harapású.

Nyaka erős, mérsékelten hosszú, háta hosszú, ágyéka erős, bordái íveltek, tágak, hasa felhúzott, fara lejt. Végtagjai párhuzamosak és rövidek, magasan tűzött farkát a hátára kunkorítja.

Szőre nagyon hosszú, lehet egyenes és hullámos is. Farkán pehelyszerűen selymes. Színe lehet fehér, de ez a legritkább, inkább krém, fekete, dohánybarna, ezüst, vörösesbarna vagy foltos, gyakori a többszínű havanese.

 

Neked megfelelő fajta?

  • Mérsékelt szőrzetápolási igényű fajta: rendszeresen, hetente javasolt a bundáját átkefélni és az elhalt szőrszálakat eltávolítani. Alkalmi vágás vagy igazítás szükséges lehet.
  • Mérsékelt vedlés jellemzi: a bunda rendszeres ápolása csökkenti az elhullott szőrszálak mennyiségét.
  • Nehezen tréningezhető fajta: hasznos lehet számára a speciális engedelmességi tréningen való részvétel. Képzése kitartást igényel, első kutyás gazdiknak nem javasolt.
  • Ugat, ha őrizni kell a házat : figyelmezteti a tulajdonosokat ha ismeretlen személy érkezik a házhoz, de nem alkalmas házőrzésre.
  • Közepesen alkalmazkodóképes: lakásban és kertben egyaránt tartható. Teste képes kezelni a hőt, de nehezen viseli a hideget.
  • Meglehetősen aktív: Szüksége van a rendszeres testmozgásra, hogy megőrizze fittségét.
  • Gyerekeknek is ajánlott: megfelelő fajta gyerekeknek, szeretetteljes játékos és energikus fajta a gyerekek környezetében.

 

 

   

Törzskönyveztetés szabályai:

https://www.abeinfo2014.com/cikkek/szabalyzataink/torzskonyveztetesi-szabalyzat/

 

Angliában alakult ki a törzskönyvezés rendszere, amely máig a tenyésztés megtervezésének alapját és egyben a származás igazolását jelenti. „Ha Önnek nem fontos a törzskönyv, az még nem jelent semmi rosszat. Attól Ön még szeretheti a kutyát ugyanúgy, mintha törzskönyves lenne, nem igaz?” – olvasható az egyik kutyával foglalkozó internetes portálon. A folytatás azonban nem arra ösztönöz minket, hogy lemondjuk erről a papírról, hanem épphogy felhívja a figyelmet a törzskönyv fontosságára. Hiszen nem mindegy, hogy egy barátságos, gyerekszeretőnek hit kutya mikor válik kiszámíthatatlanná és harapóssá. Ezek – és még sok egyéb betegség - a genetikai hibákhoz vezetnek vissza, amelyek a szülők származásának nyomon követésével kiszűrhetőek, ellenőrizhetőek.

A törzskönyv a kutya születési anyakönyvi kivonata és személyi igazolványa is egyben. Ahogy az embereknél, úgy a kutyáknál is fontos, hogy legyen egy megfelelő nyilvántartás. A törzskönyvnek tartalmaznia kell a kutya minden fontos adatát. A születési idejét, hol és kinél született, milyen számon regisztrálták és az egyedi azonosítójának (chip vagy tetoválás) számát is. Tartalmaznia kell a kutya szüleinek valamint azok őseinek adatait legalább 4 generációra visszamenőleg. Vannak rendszerek ahol több és vannak ahol kevesebb a feltüntetett ősök száma. Egy kezdő kutyatartónak ezek az adatok nem sokat mondanak, de az esetleges tenyésztéshez elengedhetetlen információk.

A törzskönyvet amely valójában egy nagy könyv a nyilvántartást vezető szervezet őrzi és ennek lapjai az adott egyed születési anyakönyvi kivonata. A tenyésztő ennek másolatát kapja meg, ennek a dokumentumnak a hivatalos neve Származási bizonyítvány. Ezt csak az a kutya kaphatja meg, akinek a szülei is rendelkeznek ilyennel. Jelenlegi ára MEOE-nél 7000 forint. Az iratot a kutya tenyésztője válthatja ki, erre 180 nap áll a tenyésztő rendelkezésére. A 180. nap után már DNS vizsgálat is kötelező a törzskönyv kiváltásához, aminek költségei a tenyésztőt terheli.  Ha egy alomból egy kölyköt már letörzskönyveztek, arra nincs lehetőség, hogy később a többit is letörzskönyvezzék. Csak egyszerre lehet beadni az egy alomban született kölykök törzskönyv iránti kérelmét. Minden tenyésztő csak abban az országban válthat ki, ahol él. A nemzetközileg elfogadott törzskönyv, az FCI törzskönyv, melyet Magyarországon csak a magyar tag, a Magyar Ebtenyésztők Országos Egyesülete (MEOE) állíthat ki. 
A törzskönyvet elvesztés esetén csak a tenyésztő tudja újra megkérni, ezért nagyon kell rá vigyázni. Legjobb csinálni róla egy fénymásolatot és az eredeti jó helyen lesz a fiókban, főleg azért mert csak két esetben lehet szükség az eredeti példányra. Ha tenyészszemlére szeretné vinni a kutyát, vagy ha esetleg valamilyen vita merülne fel a kutya tulajdonjogát illetően.

Aki kiskutyát vásárol, és már kinézte a számára megfelelő kedvencet, fizetés előtt nem árt, ha érdeklődik. Kérdezzen rá az adott fajtaklubnál, akihez a fajta tartozik, hogy ismerik-e az adott tenyésztőt, kennelt. Persze még ez sem garancia semmire. A legjobb kennelben is születnek gyenge vagy hibás esetleg beteg kölykök. Ebben az esetben is ki lehet váltani a törzskönyvet és felelős tenyésztőként rá kell vezetni, hogy a tenyésztésből zárják ki. Egy másik lehetőség, hogy a kutyához korlátozott törzskönyvet kap, esetleg csak törzskönyv másolatot. Ez olyan esetekben fordul elő, ha a tenyésztő valamilyen okból nem szeretné a kutyát tenyésztésbe vonni és ezt a törzskönyv korlátozásával kívánja érvényesíteni. Ez azt a célt szolgálja, hogy kellő megalapozottság nélkül ne hozzanak le almot a kutyától.



A MEOE a törzskönyvezésnél 60 napos átfutási idővel dolgozik. Amennyiben a tenyésztő hiányosan adta be az alombejelentőt a MEOE vagy az adott fajtaklub külön értesíti őket a hiányosságok pótlásáról. Az FCI kiállításokra is csak a törzskönyvel rendelkező egyedek nevezhetőek. Ha az elején az emberek nyilvántartásához hasonlítottuk a kutyák törzskönyvezését, akkor látjuk, hogy talán még fontosabb iratról is van szó, mint a személyi igazolvány. Bár mi is ezzel biztosítjuk a jogainkat, de nem nyújt olyan biztonságot, mint a kutyák esetében.

Az ivartalanítás fontossága

Tudtad, hogy miért fontos az ivartalanítás? Amellett, hogy felelős döntést hozol, a kutyád egészségéért is sokat teszel vele! Az állatok ösztönlények, nem gondolkodnak, hanem cselekszenek az ivarzás idején. Hazánkban is óriási problémát jelent a nagyszámú gazdátlan állat. Sajnos azt tapasztaljuk, hogy sok a felelőtlen gazda, aki szívtelenül sorsára hagyja a nem kívánt kölyköket.

Akik szerencsések és nagy nehezen túlélik, de nem találnak befogadóra, azok az utcán tengődnek, idővel ők is ivarzanak és újabb ártatlan lények jönnek a világra. És még ha a kicsik új gazdához is kerülnek, tőlük is újabb és újabb keverék almok születnek. Ez a körforgás sosem szűnik meg, ha mi, emberek nem gondolkodunk felelősségteljesen és nem cselekszünk.

Azokat a kutyákat és macskákat, akiket nem szeretnének tenyészteni (hangsúlyoznánk a tenyésztés szót), javasolt ivartalanítani. Csak egy – mára már rutin – műtétre van szükség. Ezzel állatainkat is megkíméljük a sorozatos tüzelés, esetenként álvemhesség, szülés terheitől, mert természetesen nem tesz jót a szervezetüknek a folyamatos vemhesség, majd szoptatás. A kan kutyákat is érdemes ivartalanítani, hacsak nem zárt környezetben élnek és nem tudnak kóborolni, elszökni tüzelési időszak alatt, bár az ivarossággal gyakran együtt járó betegségektől így nem tudjuk megóvni őket. az ivartalanítás nem csak a felelősség kérdése miatt fontos, de rengeteg betegség is megelőzhető vele.

A kutya ivari ciklusa

– A szuka kutyák ivari működése kb. 6-8 hónapos korban kezdődik az első tüzelés jelentkezésével, majd egy életen át tart. Az első tüzelés időpontját befolyásolhatja a testméret, a tartási és takarmányozási mód és a többi kutya jelenléte is. A legtöbb kutyafajta évente kétszer ivarzik, általában tél végén – tavasz elején és nyár végén-ősszel (a köznyelv ezt tüzelésnek nevezi). Szaporodásbiológiai szempontból leegyszerűsítve három fázist különíthetünk el, az egyik a tüszőfázis (2-3 hét, vagyis a valódi tüzelés időpontja), a másik a sárgatest fázis (2 hónap, a vemhesség vagy álvemhesség időszaka). Ezután következik egy ún. anösztrusz nyugalmi szakasz, ami kb. 3 hónapig tart, ilyenkor gyakorlatilag nincs hormonális működés. Felnőtt állatok esetében ez a legmegfelelőbb időpont az ivartalanításra. Az ivartalanítás mint műtét, minden esetben a petefészek és a méh eltávolítását jelenti és nem a petevezető elkötését.

– A kan kutyák ivarérése is kb. 6-8 hónapos korban kezdődik és egy életen át aktívak maradnak. A szukák tüzelésekor nagy nehézséget jelent a kan kutyák távoltartása, emellett a számukra is rengeteg problémát okozhat a tüzelő szuka jelenléte (péniszelőesés, agresszivitás, kellemetlen szexuális viselkedés, szökés).

Szuka kutya ivartalanításának előnyei

– Az ivartalanítással megelőzhető a nem kívánt szaporulat és a tüzelés okozta kellemetlenségek. A szuka nem szökik el, nem vonzza a házhoz a környék kanjait, melyeknek távoltartása sokszor lehetetlen feladat. Nem szabad elfeledkezni arról sem, hogy a kiskutyáknak egyre nehezebb felelős, lelkiismeretes gazdát találni, ráadásul egy alom kölyök felnevelése nagyobb költséggel jár (oltások, féreghajtás, kutyatáp, állatorvosi költségek, stb.), mint az egyszeri műtét.
– Az optimális időben elvégzett ivartalanítással számottevően csökken a kutyákban nagyon gyakori emlődaganatok kialakulásnak esélye.
– Megelőzhetőek a petefészkek és méh daganatai.
– Nem alakul ki a sokszor életveszélyes állapotot jelentő gennyes méhgyulladás. Ennek a betegségnek a gyógykezelése szintén a petefészkek és a méh műtéti eltávolításából áll, csak ilyen esetben a műtét jóval kockázatosabb és költségesebb.
– Megelőzhető az álvemhesség, ami kellemetlen tünetekkel járhat.
– Megelőzhetők a különböző hormonális beavatkozások (hormonális fogamzásgátlás, különböző „esemény utáni” kezelések a nem kívánt párzás esetén), melyek nagyon károsak, mivel sokszor gennyes méhgyulladáshoz vezethetnek.

Kan kutya ivartalanításának előnyei

– Az ivartalanítással nagyban csökkenthető az idős kan kutyákban viszonylag gyakran kialakuló prosztata daganatok és prosztata megnagyobbodás kialakulásának esélye.
– Csökken a nemi hormontermeléssel összefüggő kórképek, például a végbéldaganatok kialakulásának valószínűsége.
– A heredaganat kialakulása megelőzhető.
– Megszűnik a szukák tüzelésével összefüggő kóborlás és az ebből adódó veszélyhelyzetek, kellemetlenségek.
– Csökken a kanokkal szembeni agresszió, illetve az ivartalanított kan kutyát rendszerint más kanok sem támadják meg, mivel nem érzik az ivari szagot, így nem tekintik riválisnak.
– Az ivartalanítás után pár hét elteltével a legtöbb esetben nyugodtabb és kiegyensúlyozottabb állatok gazdái lehetünk, mint azelőtt, mivel a műtétet követően pozitív irányú hormonális változás következik be.

Tévhitek

1. „A szukáknak legalább egyszer elleniük kell.”
Az, hogy a kutyáknak meg kell élniük az anyaság érzését minden tudományos alapot nélkülöző állítás.

2. „A szukáknak az egészséges fejlődésükhöz legalább egyszer tüzelniük kell.”
Az első tüzelés előtt végzett ivartalanítás 0.5%-ra csökkenti az emlődaganatok kialakulásának esélyét, míg az első és második tüzelés közötti műtét 8%-ra, a második és harmadik tüzelés között végzett beavatkozás pedig csak 26%-ra. Az első tüzelést megelőzően elvégzett ivartalanításnál nem lép fel gyakrabban inkontinencia (vizelet visszatartási zavar), mint az idősebb korban végzett műtétek esetében.

3. „Megváltozik majd a kutya személyisége.”
Az ivartalanítás a kutya személyiségét, kedélyállapotát, játékosságát, intelligenciáját nem változtatja meg.

4. „El fog hízni.”
Az elhízás a túlzott táplálékfelvétel következménye, ez a tulajdonos által befolyásolható, ivartalanított és nem ivartalanított állatoknál egyaránt előforduló jelenség, ezért kedvencünk táplálására minden esetben oda kell figyelni! Az ivartalanítás után kb. 30 %-al csökken kutyánk energiaigénye, de a táplálék mennyiségének csökkentésével és megfelelő mozgatással elkerülhetjük az súlygyarapodást.

5. „Drága a műtét.”
Egyszeri kiadás, míg csupán egyetlen alom felnevelése a gazdához jutásig máris nagyobb költséggel jár. Nem is beszélve a párzási időszakban elcsavargó állatok esetleges kezeltetésének költségéről, ha baleset érné őket vagy az egymással való verekedés során megsérülnének.

6. „A kölyköknek jó helyük lesz, hiszen már kettőre van is jelentkező.”
De mi van a többi 5-6 kiskutyával, aki egy ellés alkalmával születik? Ha minden kiskutyának van biztos helye, akkor hogyan lehetséges, hogy a menhelyek, gyepmesteri telepek mégis tele vannak és naponta altatják el a feleslegessé vált állatokat? Ráadásul még a tenyésztők sem mindig tudják nyomon követni a kölykök sorsát… Gondoljuk át: ugye nem szeretnénk, ha most olyan jónak látszó helyre adtuk is, később az általunk nevelgetett kis állat az utcán vagy a menhelyen végezné?

7. „A mostani kutyámtól szeretnénk kölyköt, hogy ugyanilyen legyen.”
Sajnos, ha ez ilyen egyszerű lenne, könnyebb lehetne a tudatos tenyésztés. Arra, hogy az utódok közül valamelyik – akár csak külsőleg is – hasonlítson mostani kedvencünkre, nagyon kevés az esély.

8. „Legalább élvezze.” vagy hagy „Érezze át az anyaságot.”
Az állat ivartalanítva nem érzi magát csökkent értékűnek, nem fosztjuk meg semmiféle örömtől – ugyanis sem a párosodáshoz, sem az anyasághoz nem fűződnek érzelmek, számukra fizikailag is inkább fájdalmas élmények ezek. Ők állatok, nem emberek, bármennyire is szeretjük őket emberi érzelmekkel felruházni. Számukra a párosodás, a szaporodás egy ösztön, ami semmiképpen sem keverendő össze az igazi „szerelemmel”.

LEGYÉL FELELŐS ÁLLATTARTÓ ÉS IVARTALANÍTTASD KEDVENCED!

Dr. Csendes Péter
állatorvos

Dr. Volszki Mónika
állatorvos

Forrás: Akela Kutyaiskola

Ha tetszenek Önnek kutyusaink, kiskutya vásárláson töri a fejét vagy bármilyen egyéb kérdése akadna fajtáinkkal kapcsolatosan, bátran keressen meg elérhetőségiemen ill személyesen, minden kérdésre szívesen válaszolok!  

                                                            Elérhetőségeim:
                                                       

Dinnyés Csaba és Dinnyésné Hegedűs Csilla 

                06 70 634 2629                    

                     pearleyedbearshavanese11@gmail.com             

                             Felír azonosítóval rendelkezünk!                          

https://www.facebook.com/Pearl-Eyed-Bears-Havanese-kennel-1635565830059458